Na dobranoc i dzień dobry – J 16, 29-33

Total
0
Shares

Nadchodzi godzina…

Zapowiedź powtórnego przyjścia

Uczniowie rzekli do Jezusa: Oto teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy, że wszystko wiesz i nie trzeba, aby Cię kto pytał. Dlatego wierzymy, że od Boga wyszedłeś.

Odpowiedział im Jezus: Teraz wierzycie? Oto nadchodzi godzina, a nawet już nadeszła, że się rozproszycie – każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego. Ale Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną. To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli.

Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat.

Opowiadanie pt. “Ostateczna odpowiedzialność”

Głos sumienia jest również świadomością ostatecznej odpowiedzialności. Film austriacki “Ostatni atak” poświęcony został ostatnim dniom Hitlera. Znajduje się w nim charakterystyczna scena rozmowy dwóch oficerów Wermachtu.

Jeden z nich otrzymał rozkaz otwarcia śluz i zatopienia wodami Sprewy berlińskiego metra. W ten sposób dowództwo nazistowskie chciało opóźnić chwilę dotarcia Rosjan do kwatery Głównej Hitlera. W tychże kanałach metra znalazło schronienie tysiące bezdomnych berlińczyków. Gdyby otwarto śluzy – zginęliby wszyscy.

– “Nie boisz się tego uczynić” – pyta drugi. – “Czegóż mam się bać? Jeśli wygramy, Hitler mnie wynagrodzi”. – “Wygramy? Już wkrótce koniec. Pomyśl o tym, co będzie, gdy przegramy”. – “Nie dam się Sowietom tknąć. Skończyć z sobą jest zawsze łatwo”. – “No, dobrze, ale jeśli jest Bóg?”

Refleksja

Wszystko co robimy powinno być ukierunkowane na niebo. Tylko z tej perspektywy powinniśmy patrzeć na świat, który nas otacza i świat, który sami tworzymy. Bez tej perspektywy widzenia idziemy jakby po omacku, na ślepo tam, gdzie jest nasz ostateczny cel podróży. Nasze życie to nieustanny trud podejmowany dla Jezusa, który jest naszym mistrzem. On jest drogą, dzięki której będzie nam łatwo dojść do celu…

Jezus ukazuje nam szerszą perspektywę naszego życia. Tylko w ten sposób potrafimy zobaczyć czym tak naprawdę jest miłość Boga, siebie samego, innych ludzi i rzeczy, która nas otaczają. Nasza wewnętrzna wolność i samowystarczalność daje nam perspektywę widzenia naszego życia w kategoriach daru, który ogrania nie tylko nas, ale cały świat. Widzenie świata z tej perspektywy mówi nam, że to nie my jesteśmy bogami, ale jest jeden Bóg, który jest w niebie i to On ogarnia wszystko swoją miłością…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego warto patrzeć na świat z perspektywy nieba?
2. W jaki sposób najlepiej dotrzeć do nieba?
3. Dlaczego ludzka wolność jest tak ważna?

I tak na koniec…

Lepiej bez celu iść naprzód niż bez celu stać w miejscu, a z pewnością o niebo lepiej, niż bez celu się cofać (Andrzej Sapkowski)

 

Total
0
Shares
(fot. Cono y Bastón / flickr.com / CC BY-ND 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – J 16, 29-33

Zapowiedź powtórnego przyjścia Uczniowie rzekli do Jezusa: Oto teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy,…

Może spodoba Ci się też...