Na dobranoc i dzień dobry – Mt 5, 17-19

Total
0
Shares

Prawo jest potrzebne…

Jezus a Prawo

Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.

Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.

Opowiadanie pt. “O wiedzy i mądrości”

Rabin pochwalał zarówno wiedzę jak i mądrość. – Wiedzę – powiadał – zdobywa się przez czytanie ksiąg albo przez słuchanie wykładów:  – A mądrość? – pytali słuchacze.

– Mądrość przez czytanie księgi, którą jesteś ty sam. Przy czym nie jest to wcale sprawa prosta, gdyż co godzinę wychodzi nowe (poprawione, poszerzone, zmienione) wydanie owej trudnej księgi.

Refleksja

Prawo jest nam potrzebne, bo dzięki niemu wprowadzone są zasady, dzięki którym łatwiej i praktyczniej nam się żyje. Prawu bowiem podlegają wszyscy, zatem dzięki niemu, przynajmniej w teorii powinien panować na świecie ład i porządek. Oczywiście życie weryfikuje wszelkie prawne zakazy i przez to wielu z nas przekracza wyznaczone normy. Burzy to harmonię, której ma służyć prawo. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy wymagamy, aby to tylko inni przestrzegali prawa…

Jezus jest tym, który nie przyszedł znieść, ale wypełnić prawo. Chce jednak do niego dodać więcej naszego ludzkiego serca, aby sam przepis nie obrócił się przeciwko człowiekowi. Suche i zimne wypełnianie prawa nie ma sensu, jeśli nie ma w nim bijącego i żywego serca. Prawo bowiem ma nadawać głębszy sens naszemu życiu, a nie być suchym wypełnianiem litery prawa. W ten sposób bowiem prawo zamiast służyć człowiekowi, niszczy go i nie daje szans dla naszego osobistego i społecznego rozwoju…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego potrzebne nam są w życiu zasady?
2. Dlaczego przestrzegania prawa dotyczy wszystkich?
3. Dlaczego wypełnianie prawa nadaje mu głębszy sens?

I tak na koniec…

Obowiązek rozpoznasz po tym przede wszystkim, że nie pozostawia ci on prawa wyboru (Antoine de Saint-Exupéry)

[metaslider id=1638]

 

Total
0
Shares
(fot. Nhoj Leunamme == Jhon Emmanuel / Foter / CC BY-NC-ND)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 5, 20-26

Nie zabijaj… Jezusowe Prawo. Piąte przykazanie Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż…

Może spodoba Ci się też...