Na dobranoc i dzień dobry – Mt 5, 20-26

Total
0
Shares

Każdy, kto się gniewa na swego brata…

Piąte przykazanie

Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.

Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi.

A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego.

Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!

Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia.

Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

Opowiadanie pt. “A piąte przykazanie?”

Jane urodziła się z wrodzoną wadą serca i była skazana na rychłą śmierć w razie pozostawienia jej w takim stanie. Operacja mogła uratować życie, lecz zdaniem specjalistów – lekarzy dziecko musiałoby leżeć w łóżku nie mogąc normalnie żyć, wiodąc życie kaleki i wymagając ciągłej opieki otoczenia. Nawet takie życie dziecka trwałoby jednak tylko -zdaniem lekarzy – około 20 lat, po czym musiałaby nastąpić śmierć.

Mając takie perspektywy dla dziecka, rodzice zdecydowali, że nie będą poddawali dziecka operacji, która mogłaby uratować mu życie na lat 20.

Zadecydowali więc zaraz o śmierci dziecka, ponieważ niewykonanie operacji było równoznaczne ze śmiercią.

Aby jednak uniknąć oskarżenia o zabójstwo dziecka, wnieśli sprawę do sądu, aby wydał im urzędowe pozwolenie na niewykonanie operacji.

Sąd… przychylił się do prośby rodziców, potwierdził ich decyzję, dziecka nie operowano, nastąpiła jego śmierć. Był to pierwszy wyrok sądu tego rodzaju w Stanach Zjednoczonych, a może w ogóle w świecie.

Refleksja

Nikt nie dał nam prawa zabić kogokolwiek. Tak jak każdy inny człowiek żyjący na ziemi, tak i my, życie otrzymaliśmy za darmo od Boga. Dlatego nie mamy prawa go odbierać nikomu, kogo spotkamy na naszej drodze życia. Życie otrzymaliśmy jedno, dlatego powinniśmy robić wszystko, aby nim ubogacać innych, a nie im je odbierać, zwłaszcza swoim postępowaniem. To Bóg jest tym, który daje życie, dlatego nie wolno nam innym ludziom go odbierać…

Jezus uczy nas, że życie ma wartość nadrzędną. Bez życia ludzkiego nie ma sensu istnienie świata, który został dany i zadany człowiekowi, aby ziemię robił sobie poddaną. Jesteśmy stworzeni, aby z drugim człowiekiem dzielić swój los. Z tej współpracy, zaangażowania i miłości powstaje także nowe życie. Warto pamiętać o tym, że życie, które jest nam raz dane tu na ziemi, trzeba wykorzystać tak, aby dodawało człowieczeństwa ziemi, która jest naszym domem…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego zabijanie jest złe?
2. Dlaczego życie ma wartość nadrzędną?
3. Jak pomagać innym ludziom przeżyć każdego dnia?

I tak na koniec…

[…] nie zabiłem człowieka, zabiłem zasadę! Tak, zasadę zabiłem, ale czy przekroczyłem? Nie, pozostałem po tamtej stronie. Potrafiłem tylko zabić! Właściwie, jak się okazuje, nie potrafiłem nawet i tego (Fiodor Dostojewski)

Total
0
Shares
(fot. Bronte Lockwood / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

11 N. zwykła, Odwaga i wytrwałość, Mt 9, 36-10,8

Kilka lat temu grupa handlowców udała się na zjazd do Chicago. Zapewnili żony, że spokojnie zdążą z powrotem…

Może spodoba Ci się też...