Na dobranoc i dzień dobry – Mt 7, 15-20

Total
0
Shares

Podszyć się pod kogoś…

Ostrzeżenie przed fałszywymi apostołami

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi?

Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach.

Opowiadanie pt. “O żebraniu”

Pewna kobieta z dobrego domu zakochała się w żebraku, który przychodził do niej po jałmużnę. – Ożenię się z tobą – oświadczył jej żebrak – ale musisz przez rok po naszym ślubie razem ze mną żebrać. Potem obiecuję znaleźć sobie inne zajęcie.

– Ale jakże ja mogę żebrać? – krzyknęła oblubienica- umrę ze wstydu, bo tu mnie wszyscy znają. – Nic nie szkodzi – powiedział narzeczony – pojedziemy do innego miasta, gdzie cię nikt nie zna.

Zawarli więc związek małżeński i przez cały rok chodzili od drzwi do drzwi, prosząc o jałmużnę. Gdy minął rok, mąż oświadczył żonie: – Dziś o czwartej mija dokładnie pierwsza rocznica naszego ślubu.

Gdy wybiła czwarta, żebrak powiedział: – Teraz minął termin naszej umowy. Teraz kończymy z żebraniną raz na zawsze.A żona na to: – Dobrze dobrze, ale najpierw skończymy jeszcze te domy do rogu!

Refleksja

Jak wielu dzisiejszych fałszywych proroków próbuje nami zawładnąć dla własnych korzyści. Nie jeden z nas wierzy takim współczesnym “apostołom”, którzy nie tylko wprowadzają nas w błąd, ale wykorzystując naszą naiwność, znaleźli sposób na własne, łatwe życie. Wiele wróżek proponuje nam dziś poznanie swojej przyszłości. Obiecują, że dzięki nim poznamy swój przyszły los. Naiwnie wierzymy, że to, co mówią to prawda i w ten sposób nie dajemy Bogu działać w naszym życiu…

Jezus przestrzegał przed fałszywymi prorokami, którzy swoim słowem i czynem wpływają negatywnie na nasze życie. Wiara w to, co przekazuje nam drugi człowiek, przy okazji nie uruchamiając własnego rozumu i rozsądku, zawsze prowadzi do manipulacji naszym życiem. Powinna być w nas wiara, ale zawsze musi ona być poparta mądrością. Naiwność granicząca z głupotą powinna pozostać odrzucona. Warto wsłuchać się w to, co mówi nam Bóg, ale też i nasz ludzki, prosty rozsądek…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego jest dziś tak wielu fałszywych proroków?
2. Dlaczego naiwnie wierzymy w to, co przepowie na wróżka?
3. Dlaczego Jezus przestrzegał przed fałszywymi prorokami?

I tak na koniec…

Ludzie lubią komplikować sobie życie, jakby już samo w sobie nie było wystarczająco skomplikowane (Carlos Ruiz Zafón)

Total
0
Shares
(fot. otacon_85 / flickr.com / CC BY 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – J 21, 15-19

Władza nad sobą i innymi… Piotr otrzymuje władzę pasterską Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z…

Może spodoba Ci się też...