Na dobranoc i dzień dobry – Mt 17, 22-27

Total
0
Shares

Płacić miłością…

Druga zapowiedź męki i zmartwychwstania. Podatek na świątynię

Gdy Jezus przebywał w Galilei z uczniami, rzekł do nich: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie». I bardzo się zasmucili.

Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: «Wasz nauczyciel nie płaci dwudrachmy?»

Odpowiedział: «Owszem». Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: «Szymonie, jak ci się zdaje? Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?» Powiedział: «Od obcych».

Jezus mu rzekł: «A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę. Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie».

Opowiadanie pt. “O żebraku i kopiejce”

Na chodniku ruchliwej ulicy siedzi żebrak w łachmanach i prosi o jałmużnę i wsparcie. Nikt nie zwraca na niego najmniejszej uwagi.

Tylko jeden przechodzień zatrzymał się i powiedział: – Dałbym ci coś chętnie, ale właśnie zauważyłem, że w kieszeni nie mam ani kopiejki. – Tyś dał mi więcej niż jedną kopiejkę – odpowiedział biedak – ty ofiarowałeś mi kawałek twojego serca.

Refleksja

Nasze długi powinniśmy zawsze uregulować. Jest to zasada, która wpływa na nasze życie społeczne, bo jest oparte na zaufaniu. Tam gdzie go nie ma, wtedy rodzą się konflikty, które mogą prowadzić nawet do wojny. Każdy konflikt spowodowany długiem może spowodować wiele podziałów i niezgody, które zawsze niszczą relacje międzyludzkie. Dług może też ukazać jak bardzo jesteśmy zależni od innych ludzi i jak bardzo sobie jesteśmy potrzebni. Dług zatem może być narzędziem, które może jednoczyć, ale też i dzielić ludzi…

Jezus zachęcał nas, abyśmy swoje sprawy w relacji z drugim człowiekiem załatwili tak, aby nikt nie został poraniony i poszkodowany. Każda relacja z innymi ludźmi powinna być dla nas ważna, dlatego powinniśmy unikać jakichkolwiek sytuacji, które prowadzą nas na manowce konfliktu, granice życia społecznego. Jezuz zachęca nas, abyśmy swoim życiem budowali innych wzbudzając i dając im wiarę, nadzieję i miłość. Wszystko po to, aby nastał pokój…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego należy każdy dług uregulować?
2. Dlaczego warto zażegnać każdy konflikt?
3. Dlaczego każdy człowiek jest ważny?

I tak na koniec…

Kiedy radzimy, tośmy kłótni bliscy,
Gdy przyjdzie czynić, zrozumiem się wszyscy (Kazimierz Brodziński)

 

Total
0
Shares
(fot. Bob.Fornal / foter/com / CC BY-NC-SA)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 15, 21-28

Uwierzyć w każdej sytuacji… Wiara kobiety kananejskiej Jezus podążył w stronę Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska,…

Może spodoba Ci się też...