Na dobranoc i dzień dobry – Łk 10, 1-9

Total
0
Shares

Pokój temu domowi…

Wysłanie siedemdziesięciu dwóch

Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie!

Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.

Opowiadanie pt. “Pokój ducha”

Na jednym z pól bitewnych Jugosławii umiera żołnierz. Kapelan nachyla się nad nim i pyta, co mógłby jeszcze dla niego uczynić. Młody mężczyzna daje mu adres matki i prosi o przesłanie listu.

Potem, wręczając mu zbroczone własną krwią Pismo św. , prosi: “Czytaj, ona mi to darowała. Przeczytaj.” Duchowny zaczął: “Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele” (J 14,1-2).

Żołnierz słuchał uważnie, aż ksiądz doszedł do słów: “Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka” (J 14,27). Konający żołnierz zdążył jeszcze wyszeptać: “Powiedz mojej matce, że ja miałem ten pokój” i umarł.

Refleksja

Pokój jest czymś innym niż spokój. Nawet jeśli nie ma spokoju na zewnątrz, to nasze serce, jeśli jest pełne pokoju, nie pozwoli sytuacjom zewnętrznym wpłynąć na pokój naszego ducha…

Jezus uczy nas pokoju. On sam widział wielu ludzi, którzy próbowali zmącić spokój wokół Niego samego i innych ludzi. On jednak, pokojem swojego ducha wprowadził w ich serca radość, która jest możliwa tylko wtedy, kiedy jest w nas pokój. Warto wsłuchać się w Jezusowy pokój…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jaka jest różnica między pokojem a spokojem?
2. W jaki sposób wprowadzać pokój w ludzkie serca?
3. Jak żyć pokojem?

I tak na koniec…

“Pokój jest przyszłym dobrem, przyszłym szczęściem: nie chciałbym Boga, gdyby Bóg nie był pokojem” (Adam Mickiewicz)

 

Total
0
Shares
(fot. Sergey Sus / Foter / CC BY-NC-ND)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 10, 1-9

Być otwartym na każdego kogo spotkamy… Wysłanie siedemdziesięciu dwóch Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał…

Może spodoba Ci się też...