Na dobranoc i dzień dobry – Mt 25, 14-30

Total
0
Shares

Nie mnie dziękujcie, Bogu dziękujcie, że mi dał taki talent…

Przypowieść o talentach

“Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi”.

Opowiadanie: “Dzięki Bogu”

Wybitny kompozytor – Feliks Nowowiejski, znany jako autor muzyki do “Roty” i śpiewanego w szkołach “Hymnu Bałtyku”, oddawał się z pasją improwizacjom organowym. Czynił to w latach między wojnami, podczas niedzielnych nabożeństw, w jednym z poznańskich kościołów.

Zebrani wierni, po każdym takim występie, nie szczędzili aplauzu wielbionemu muzykowi, a wtedy Nowowiejski podnosił się zza organowego pulpitu, stawał przed tłumem, wznosił ręce i mówił: – Nie mnie dziękujcie, Bogu dziękujcie, że mi dał taki talent.

Refleksja

Mamy dwa znaczenia słowa talent. W tej przypowieści o talentach, oznacza jednostkę monetarną. Symbolicznie zaś oznacza dar, który otrzymaliśmy od Boga.

Jeden talent, za czasów Jezusa, mierząc go wartością materialną, był wart mniej więcej 15-letniemu wynagrodzeniu przeciętnego pracownika. Dary naturalne, nasze osobiste talenty otrzymane od Boga, nie mają wartości materialnej. Po prostu mamy je i to za darmo… Nie da się ich kupić… Mają też ciekawą naturę, bo działają w ten sposób, że dopiero jak są rozwijane, przynoszą plon obfity…

Każdy z nas otrzymał od Boga talenty, które w mniejszym lub większym stopniu wykorzystuje w codziennym życiu. Od nas zależy w jaki sposób je wykorzystujemy względem siebie, ale też i drugiego człowieka.

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak wykorzystujesz talenty, które otrzymałeś od Boga?
2. Czy rozwijasz je, czy zakopałeś w ziemi?
3. Jak możesz jeszcze bardziej rozwijać swoje talenty, aby służyły Tobie i ludziom?

I tak na koniec…

Talenty, są jak kwiaty: potrzebują czasu, aby się rozwinąć i cieszyć ludzkie oko. Podlewaj je, bo zwiędną!

 

(Main Photo: AdriaanC / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

 

 

Total
0
Shares
(fot. Ivan Radic / flickr.com / CC BY 2.0)

22 N. zwykła, Faryzeizm w czystym wydaniu, Mk 7, 1-8a. 14-15. 21-23

Do ciężko chorego gospodarza na wsi wezwano księdza proboszcza z ostatnią posługą. Najpierw odbyła się spowiedź. Proboszcz musiał…

Może spodoba Ci się też...