Na dobranoc i dzień dobry – Mk 8, 34-9, 1

Total
0
Shares

Systematyczność w naśladowaniu…

Warunki naśladowania Jezusa

Jezus przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je.

Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić? Bo cóż może dać człowiek w zamian za swoją duszę?

Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi przed tym pokoleniem wiarołomnym i grzesznym, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale Ojca swojego razem z aniołami świętymi.

Mówił także do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże przychodzące w mocy.

Opowiadanie pt. “O zającu i wytrwałości”

Młody mnich przyszedł do doświadczonego współbrata z prośbą, aby ten zechciał mu wyjaśnić, dlaczego wielu przychodzi do klasztoru, a tylko niewielu pozostaje, dlaczego tak liczni odchodzą?

Stary zakonnik odparł: To jest tak, jak z psem, który zwęszył, zobaczył zająca. Pies ten goni za nim, ujada i szczeka głośno. Inne psy słysząc ujadanie, doskakują i też biegną za zającem. Cała zgraja zbierze się i biegną te psy obok siebie szczekając i robiąc hałas. Ale tylko ta psina, która zobaczyła zająca, trzyma na nim wzrok i nie traci go z oczu. Wszystkie psy, które nie miały kontaktu wzrokowego z zającem po pewnym czasie odpadają – jeden po drugim – ze zmęczenia albo coś innego je przyciągnie. A tylko ten jeden będzie biegł do końca i chwyci zająca.

I staruszek dodał: Chłopcze – tak samo jest u nas, zakonników. Tylko ten, który utkwił oczy na osobie Jezusa Chrystusa, dotrze do celu.

Refleksja

Nasze pójście za Jezusem musi wynikać z wolności naśladowania Tego, który jest dla nas Mistrzem. Z najemnika bowiem nie zrobi się nigdy dobrego pracownika na “niwie pańskiej”. Tylko wolność gwarantuje nam, że podążanie za nauką Jezusa będzie aktywnym branie udziału w Jego misji. Ci, którzy tak już żyją, wiedzą też, że to kosztuje wiele wysiłku i zaparcia się siebie. Potrzebne jest zatem wpatrzenie w Jezusa, które daje nam siły w przezwyciężaniu swoich niedoskonałości…

Jezus  przygotowywał swoich uczniów do misji, bo wiedział, że droga nie będzie łatwa. Trening czyni mistrza, stąd każde słowo wypowiedziane do apostołów miało ogromną wartość. To, co było zawarte w Jego mowie, maiło się zrealizować w codzienności, która jak sami wiemy przynosi wiele niespodzianek. Wiele z nich apostołowie będą mile wspominać, ale będą też i takie, które zadadzą im wiele bólu, nie tylko psychicznego, duchowego, ale także i fizycznego…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego wolność jest tak ważna w naszym życiu?
2. W jaki sposób codzienność weryfikuje teoretyczne założenia?
3. Dlaczego musimy przygotować się do misji Jezusa?

I tak na koniec…

Kiedy widzisz dobrego człowieka, staraj się go naśladować. Kiedy widzisz złego człowieka, zastanów się nad samym sobą (autor nieznany)

 

Total
0
Shares
(fot. lecercle / Foter / CC BY-NC-SA)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 6, 27-38

Daj każdemu, kto cię prosi… Miłość nieprzyjaciół Jezus powiedział do swoich uczniów: Lecz powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie…

Może spodoba Ci się też...