Na dobranoc i dzień dobry – Mt 16, 13-19

Total
0
Shares

Opinia innych…

Wyznanie Piotra

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków.

Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.

Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

Opowiadanie pt. “O języku”

Stary władca świata – opowiada bajka kubańska – postanowił przeegzaminować swojego następcę. Do wykonania były dwa zadania: przygotować potrawę najlepszą i najgorszą. Terminator za jednym i drugim razem przyniósł smacznie przyprawiony ozorek.

Zdziwionemu egzaminatorowi wyjaśnił:  – Wielki władco, język jest bardzo ważną sprawą. Językiem możesz ludzi zachęcić do pracy i udzielić im pożytecznych rad. Ale językiem możesz też zdradzić ojczyznę i lud twój wtrącić w niewolę.

Taka odpowiedź przypadła do gustu staremu władcy. Więc natychmiast oddał rządy nad światem w ręce młodego i mądrego następcy.

Refleksja

Przez całe życie uczymy się i kształtujemy nasze opinie i poglądy, by potem dzielić się z innymi własnym doświadczeniami. Nasze życie to nieustanna szkoła, która jest weryfikowana w codziennych zmaganiach się z losem na który mamy w mniejszym lub większym stopniu wpływ. Nasze opinie często też opieramy na świadectwie innych ludzi, którzy są nam pomocą w odkrywaniu świata, którego jeszcze nie znamy…

Jezus bardzo chętnie uczył u przysposabiał apostołów do podjęcia przez nich misji głoszenia miłości Boga wśród ludzi. Nie prawo, ale miłość jest wyznacznikiem tego, kim jest człowiek. Każde świadectwo wiary poparte nie tylko słowem, ale i czynem, jest potwierdzeniem autentycznej miłości do Boga i człowieka. Nasze słowa mają ogromną moc sprawczą. Musimy o tym pamiętać każdego dnia. Jakość naszego codziennego życia zależy od świadectwa słowa w konkretnej sytuacji życiowej…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego warto uczyć się każdego dnia i dzielić się tym z innymi?
2. Dlaczego świadectwo innych ludzi jest tak dla nas ważne?
3. Dlaczego nie tylko słowo, ale i czyn są tak ważne?

I tak na koniec…

Najtrudniejsze w dyskusji nie jest to, by bronić jakiejś opinii, ale by ją mieć (Éric-Emmanuel Schmitt)

[metaslider id=1638]

 

Total
0
Shares
(fot. David Blackwell. / Foter / Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic / CC BY-ND 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Mt 16, 13-19

Budować na skale… Wyznanie Piotra Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie…

Może spodoba Ci się też...