Na dobranoc i dzień dobry – Łk 16, 9-15

Total
0
Shares

Drobne rzeczy, które nas uczą życia

Nie można służyć Bogu i Mamonie

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.

Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze?

Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!»

Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego.

Powiedział więc do nich: «To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych».

Opowiadanie pt. „Droga do bogactwa”

Pewna zamożna Francuska, chcąc się przekonać, jak daleko sięga uprzejmość Chińczyków, wstąpiła do sklepu i rzekła: – „Proszę soli za 50 centymów. Ale trzeba ją będzie odesłać do mojego mieszkania. Mieszkam 5 km stąd…”. – „Doskonale!” – powiedział sprzedawca. – „Jak to, to Pan będzie trudził posłańca o taki drobiazg?”. – „O nie, ja sam zaniosę”. –  „To niewiarygodne, by tak zamożny kupiec, jak pan, fatygował się osobiście z tak drobnym sprawunkiem”. – „Proszę Pani, ja doszedłem do bogactwa jedynie dlatego, że zawsze umiałem się pofatygować, nawet a zwłaszcza dla drobiazgu!”.

Refleksja

Kto jest wytrwały i cierpliwy w małych rzeczach, ten taki sam będzie, kiedy postawi się go nad wielkimi sprawami. Nasze życie składa się bowiem nie tylko z dużych, ale przede wszystkim małych wydarzeń. Te małe sprawy najczęściej tworzą wielkie sprawy tego świata. Ta sama zasada dotyczy się spraw dobrych, ale i złych. Codzienne dobre słowo może kogoś zmotywować do radości życia, ale też i złe słowo powtarzane wobec drugiej osoby potrafi jej zrujnować radość życia…

Jezus mów, że „kto jest wierny w małych rzeczach, będzie i w większych wiernym. Jest to prosta logika naszego postępowania i podejścia do codzienności. Zaniedbania, choćby były on minimalne, zawsze prowadzą do upadku człowieka. Jest to bowiem działania jak kropli, która z czasem potrafi wydrążyć w skale wgłębienie. Systematyczność, powtarzalność i czas zrobią swoje. Wierność małym rzeczom, zwłaszcza tym niewidocznym dla ludzkiego oka, uczy nas pokory, ale też i systematyczności, której uwieńczeniem jest końcowy sukces. Każdy z nas nie chce przegrywać, ale wygrywać. Tego uczą nas od dziecka i w szkole. Może wykorzystać radę Największego nauczyciela…   

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

  1. Dlaczego wytrwałość w małych rzeczach jest tak ważna?
  2. Czy motywujesz innych ludzi do uśmiechu i radości życia?
  3. Czy pracujesz nad sobą każdego dnia spoglądając na Jezusa?   

I tak na koniec…

Miłość jest jak motyl. Im bardziej za nim gonisz, tym bardziej ci się wymyka.ale jeśli zajmiesz się czymś innym, powróci i delikatnie usiądzie ci na ramieniu (autor nieznany z książki pt. Chłopiec i pies, autor: Wendy Holden)

Total
0
Shares
(fot. R_grandmorin / flickr.com / CC BY 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 16, 9-15

Właściwe użycie pieniądza… Dobry użytek z pieniądza Jezus powiedział do swoich uczniów: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba Ci się też...