Na dobranoc i dzień dobry – Łk 4, 24-30

Total
0
Shares

Niemile widziany…

Jezus w Nazarecie

Zaprawdę, powiadam wam: żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman.

Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się.

Opowiadanie pt. “Żyć jak ludzie”

Mistrz paradoksu Bernard Shaw (1856 -1950), podczas dyskusji nad rozwojem techniki we współczesnym świecie, powiedział :

– Teraz, kiedy nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki i pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam już tylko jednego: byśmy się nauczyli żyć na Ziemi jak ludzie.

Refleksja

Jak wiele tracimy ciekawych osób tylko dlatego, że jesteśmy negatywnie do nich nastawieni. Nasza małostkowość i czepianie się drobiazgów, tworzy świat, gdzie każdy z każdym walczy i nie popuści, czasami aż do śmierci. Nie każdy każdego musi lubić, ale ważne jest, aby konflikt nie przerodził się wojnę, gdzie ludzie tracą to, co mają najcenniejsze: życie. Warto w każdym widzieć człowieka, aby samemu nie stać się zwierzęciem…

Jezus nie był mile widziany przez tych, którzy od początku widzieli w Nim wroga. Nie chcieli przyjąć i zaakceptować tego, co mówił. Ich lęk zadziałał instynktownie, bo gdyby przyjęli Jego naukę, musieliby zrewolucjonizować i zmienić swoje dotychczasowe życie. A tego nie chcieli, bo było im wygodnie żyć z tym, co mieli. Skostniałe zasady, skoncentrowane na umiłowaniu tylko siebie samego nie pozwoliły im zobaczyć “tego czegoś więcej”, tzn. miłości bliźniego i to takiego, jakim jest w rzeczywistości. Akceptacji uczymy się przez całe życie pod warunkiem, jeśli tego chcemy…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego nie warto być negatywnie nastawionym do innych osób ?
2. Dlaczego nie chcemy rewolucji w naszym życiu?
3. Dlaczego warto patrzeć na innych ludzi wciąż “na nowo”?

I tak na koniec…

Łatwo jest kochać drugiego człowieka takim, jaki on jest. Trudno jest kochać drugiego człowieka takim, jaki nie jest. Widzieć w nim to wszystko, czym mógłby być, ale jeszcze nie potrafi (Isabel Abedi)

Total
0
Shares
(fot. akshay moon / Foter / CC BY)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 11, 14-23

Zarzucić można wszystko… Złośliwe zarzuty Jezus wyrzucał złego ducha [u tego], który był niemy. A gdy zły duch…

Może spodoba Ci się też...