Na dobranoc i dzień dobry – J 17, 20-26

Total
0
Shares

Aby byli jedno…

Prośba za przyszły Kościół

W czasie ostatniej wieczerzy Jezus podniósłszy oczy ku niebu modlił się tymi słowami: Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie!

Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy!

Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich.

Opowiadanie pt. “O czterech ludziach”

Było sobie czterech ludzi, którzy się zwali: KAŻDY, KTOŚ, KTOKOLWIEK i NIKT. Mieli do wykonania bardzo ważne zadanie i KAŻDY był pewien, że KTOŚ się do niego na pewno zabierze. Mógł to wprawdzie zrobić KTOKOLWIEK, ale nie zrobił tego też NIKT. Wtedy KTOŚ wpadł w gniew, gdyż było to zadanie dla KAŻDEGO. KAŻDY zaś myślał, że wykona je może KTOŚ, w dodatku NIKT nie wiedział, że owego dzieła nie wykonał KTOKOLWIEK. Na koniec KAŻDY oskarżał KOGOKOLWIEK, podczas gdy NIKT nie zrobił tego, czego dokonać mógł KAŻDY.

Refleksja

Bycie w jedności to nie lada wyczyn. Sami łapiemy się na tym, że gdzie dwóch się spotyka, to nie ma tam nie tylko jednej opinii, ale czasami jest ich nawet trzy… Dogadanie się w sprawach spornych jest dziś sztuką, którą posiedli tylko nieliczni. Uczymy się dialogu przez całe życie, które jeśli jest oparte na otwartości, wtedy jest szansa na wzajemne porozumienie…

Jezus miał świadomość, że tylko w jedności z Ojcem jest możliwe przejście drogi, która jest jego “przeznaczeniem”. To tylko jedność gwarantowała, że misja Jezusa możliwa była do wykonania. Jedność umysłów i serc to gwarancja końcowego sukcesu. Tylko poprzez zaufanie potrafimy żyć w jedności dzieci bożych, które wciąż śpiewają “Abba Ojcze”…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego życie w jedności jest tak ważne?
2. Jak dogadać się w kwestiach spornych?
3. Dlaczego warto uczyć się dialogu przez całe życie?

I tak na koniec…

Przyjaźń to rozległa przestrzeń, która prowadzi do jedności (Piotr Augustyn Faliński)

 

Total
0
Shares
(fot. @Doug88888 / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic / CC BY-NC-SA 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – J 14, 21-26

Uczyć się od najlepszych… Miłość objawiona Jezus powiedział do swoich uczniów: Kto ma przykazania moje i zachowuje je,…

Może spodoba Ci się też...