Na dobranoc i dzień dobry – Mt 25, 1-13

Total
0
Shares

Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia…

Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych

Jezus powiedział swoim uczniom tę przypowieść: Podobne jest królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!

Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną. Odpowiedziały roztropne: Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie! Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto.

W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: Panie, panie, otwórz nam! Lecz on odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was. Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny.

Opowiadanie pt. “O dwóch mnichach i życiu pozagrobowym”

Dwóch mnichów (pobożnych i roztropnych) umówiło się, że ten, który pierwszy umrze, da znać drugiemu o tym, czy zaświaty wyglądają właśnie tak, jak to oni sobie wyobrażali; czy też inaczej.

Meldunek miał być krótki i rzeczowy, i miał zawierać tylko jedno słowo: albo “totaliter”  (“całkowicie tak”), albo “aliter” (“inaczej”).

Po śmierci pierwszego z nich przychodzi wiadomość: “Totaliter aliter” (“całkowicie inaczej!”).

Refleksja

Czuwanie, wytrwałość i systematyczność to cechy, które jeśli są obecne w życiu człowieka, wtedy jest pokój w jego codziennym życiu. Podejmowane decyzje jeśli są przemyślane, to prowadza do konkretnego celu. Kiedy zaś jest chaos, wtedy popełniamy błędy, które prowadzą do wielu nieszczęść. Dlatego tak bardzo ważne jest planowanie tego, co będzie kiedyś. Tylko zastanawiając się i przewidując to, co będzie, jest duża szansa, abyśmy nasze życie zakończyli z uśmiechem na twarzy, dziękując Bogu za każdy dzień…

Jezus uczy nas, że roztropność jest bardzo ważna w naszym życiu. Bez niej możemy być zaskoczeni wydarzeniami, które będą miały miejsce w przyszłości. Ludzie roztropni wiedzą o tym, że nie można myśleć tylko o tu i teraz. Uwzględniają oni nie tylko wydarzenia czasu przeszłego, teraźniejszego, ale potrafią przewidzieć “rzeczy” przyszłe. Aby tak się stało, potrzebna jest spokój, roztropność i nasza mądrość…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Jak wyrobić w sobie wytrwałość i systematyczność?
2. Dlaczego przewidywanie jest tak ważne?
3. Jak przewidywać “rzeczy” przyszłe?

I tak na koniec…

[…] praca to wysiłek, lecz także mądrość i wytrwałość; nie chodzi tu o użycie brutalnej siły wobec materii, lecz o to, by wiedzieć, co się chce zrobić i dlaczego […] (M. Eduardo Mendoza, Rok potopu)

Total
0
Shares
(fot. lucio zandonati / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0 DEED)

32 N. zwykła, Na spotkanie woli Bożej, Mt 25, 1-13

Pewien ubogi drwal ledwie wiązał koniec z końcem, sprzedając tę przygarść chrustu, jaką zbierał co dnia w pobliżu…

Może spodoba Ci się też...