Na dobranoc i dzień dobry – J 15, 12-17

Total
0
Shares

Wybór przyjaciela…

Prawa przyjaźni z Chrystusem

Jezus powiedział do swoich uczniów: To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję.

Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.

Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.

Opowiadanie pt. “O gospodzie i niebie”

Pewien gorliwy proboszcz zdenerwował się okrutnie, gdy raz w niedzielę przypadkowo odkrył, że w pobliskiej gospodzie “urzęduje” prawie cała męska część jego parafian. Głosem donośnym przywołał ich do porządku i gromadnie zaprosił do kościoła. Tutaj uroczyście oświadczył: – Wszyscy, którzy chcą wejść do nieba, proszę, niech przejdą na prawo!

Wszyscy – oprócz jednego – poczęli powolutku przesuwać się chwiejnym krokiem do prawej nawy. Ksiądz zauważył owego odmieńca, zmierzył go surowym wzrokiem i krzyknął: – A z tobą co jest? Nie chcesz iść do nieba po śmierci? – Naturalnie, po śmierci to chcę wejść do nieba brzmiała odpowiedź – Ja tylko myślałem, że będziemy szli zaraz teraz.

Refleksja

Wybierając przyjaciela naszej drogi powinniśmy kierować się przede wszystkim miłością. Tylko otwartość z naszej strony gwarantuje nam, że ta relacja do drugiego człowieka ma perspektywę rozwoju. Wraz z zamknięciem naszego serca odcinamy nić łączącą wszystkie ludzkie serca. Tylko poprzez bycie “dla” i “przy” drugim człowieku jesteśmy w stanie wspólnie zdążać do wyznaczonej mety, którą wyznaczył nam sam Bóg…

Jezus wciąż zachęcał ludzi do wzajemnej miłości, która jest gwarantem dobrego życia. Wzajemnie mamy zatem służyć sobie i być pomocą w codziennych obowiązkach i zwykłych sprawach. Gest pomocnej ręki, jeśli będzie wyrażony wobec drugiego człowieka, jest gwarancją końcowego sukcesu życia w pokoju serca. Tylko bycie dla innych jest gwarantem, że nasze życie nigdy nie będzie nudne…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego miłość jest gwarantem przyjaźni?
2. Jak wzajemnie wspierać się w codziennym życiu?
3. Dlaczego gest pomocnej ręki potrzebny jest nie tylko nam, ale i innym ludziom?

I tak na koniec…

Przyjaźń nie potępia w chwilach trudnych, nie odpowiada zimnym rozumowaniem: gdybyś postąpił w ten czy tamten sposób… Otwiera szeroko ramiona i mówi: nie pragnę wiedzieć, nie oceniam, tutaj jest serce, gdzie możesz spocząć (Malwida von Meysenbug)

 

Total
0
Shares
(fot. 9eorge / flickr.com / CC BY-ND 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – J 15, 18-21

I was też będą prześladować… Nienawiść świata. Świadectwo Ducha świętego Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeżeli was świat…

Może spodoba Ci się też...