Na dobranoc i dzień dobry – Łk 5, 33-39

Total
0
Shares

Główny cel postu…

Sprawa postów

Wówczas oni rzekli do Niego: Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją.

Jezus rzekł do nich: Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli.

Opowiedział im też przypowieść: Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki i samo wycieknie, i bukłaki się zepsują. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków. Kto się napił starego wina, nie chce potem młodego – mówi bowiem: Stare jest lepsze.

Opowiadanie pt. “O zapomnianych grzechach”

Pewna starsza kobieta na wsi mniemała, że objawia jej się sam Bóg. Proboszcz chciał dowodów na prawdziwość tych wizji i powiedział, że przy następnym objawieniu ma prosić Boga, aby zechciał zdradzić jej jego (proboszcza) grzechy, które zna tylko On – Wszechwiedzący.

Po miesiącu wizjonerka zjawiła się znowu na plebanii i ksiądz zaraz spytał, czy miała objawienia. Kobieta przytaknęła. – A czy Mu przekazałaś moje pytanie? – chciał wiedzieć pleban. – Tak, oczywiście – potwierdziła kobieta. – I co powiedział – dopytywał się duchowny. – Powiedział: Przekaż proboszczowi, że ja wszystkie jego grzechy dawno już zapomniałem.

Refleksja

Nie wystarczy tylko pościć za popełnione grzechy. Trzeba je także naprawić. Za popełnione winy trzeba przepraszać i prosić o ich wybaczenie, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie pochylić się nad własną i czyjąś biedą duchową. Post zawsze musi czemuś służyć, bo jeśli nie, to szkoda naszej fatygi. Będzie on wtedy wykonywany, aby pokazać się innym, a przecież nie o to w postach chodzi…

Jezus ukazuje nam wartość postu. Mamy dzięki niemu stawać nowym człowiekiem, który nie pasuje już do tego starego. To “nowe ja” ma nam pomóc, abyśmy jakby od podstaw zaczynali swoją przygodę z Bogiem. Nasz wzrok jest bowiem już czysty od grzechu i ciało przesiąknięte Bogiem, który daje nam na nowo odkryć czym jest wiara, nadzieja i miłość…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego post jest tak nam potrzebny?
2. Czemu służyć może post?
3. Jaka jest wartość postu?

I tak na koniec…

Dziewięćdziesiąt procent naszych zmartwień dotyczy spraw, które nigdy się nie zdarzą (Margaret Thatcher)

 

(Main Photo: Alexbip / Foter.com / CC BY-NC-SA)

 

 

Total
0
Shares
(fot. Zoriah / Foter / CC BY-NC)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 6, 1-5

Kiedy jest głód… Łuskanie kłosów w szabat W pewien szabat przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i,…

Może spodoba Ci się też...