Na dobranoc i dzień dobry – Mt 13, 18-23

Total
0
Shares

Wydać plon obfity…

Wyjaśnienie przypowieści o siewcy

Jezus powiedział do swoich uczniów: Posłuchajcie co znaczy przypowieść o siewcy.

Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu. Takiego człowieka oznacza ziarno posiane na drodze.

Posiane na miejsce skaliste oznacza tego, kto słucha słowa i natychmiast z radością je przyjmuje; ale nie ma w sobie korzenia, lecz jest niestały. Gdy przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamuje.

Posiane między ciernie oznacza tego, kto słucha słowa, lecz troski doczesne i ułuda bogactwa zagłuszają słowo, tak że zostaje bezowocne.

Posiane w końcu na ziemię żyzną oznacza tego, kto słucha słowa i rozumie je. On też wydaje plon: jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, inny trzydziestokrotny.

Opowiadanie pt. “O wodzie i mędrcu”

Pewien mędrzec chiński przychodził często nad wielką rzekę i godzinami medytował. – Dlaczego to robisz? – zapytano go.

Mędrzec, nie odrywając oczu od płynącej wody, odpowiedział z namaszczeniem: – Wodę można porównać do bardzo, ale to bardzo dobrego człowieka. Gdziekolwiek przychodzi, jest szczodra i wspaniałomyślna. Wszędzie gdzie się zjawia, niesie życie.

Refleksja

Każdy z nas ma to pragnienie w sercu, aby czynić dobrze na świecie. Jednak sytuacje życiowe, konkretni ludzi oraz “kontekst sytuacyjny” danego wydarzenia prowadzą do tego, że to, co miało być dobre, odkrywane jest przez innych ludzi jako złe. W ten sposób ziarno dobroci, które w nas jest, prowadzi do destrukcji i przykrych konsekwencji nie tylko dla nas samych, ale także ludzi, którzy są wokół nas…

Każdy z nas powinien znaleźć sobie miejsce w życiu, gdzie będzie nie tylko czuł się komfortowo, ale przede wszystkim gdzie może realizować swoje palny i marzenia. To ideał do którego wciąż zbliżamy się i zdobywamy naszym osobistym zaangażowaniem i pracą. Tylko poprzez systematyczność i konsekwencję zdobywamy to, co obraliśmy za nasz główny cel. Wszystko po to, aby owoc w nas wzrastał i przynosił plon obfity nie tylko dla nas, ale przede wszystkim innych ludzi, a nawet całego świata…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego warto być dobrym?
2. Dlaczego nie należy zrażać się porażkami?
3. Dlaczego nie należy poddawać się beznadziei?

I tak na koniec…

Być może Bóg chciał, abyś poznał wielu złych ludzi, zanim poznasz tego dobrego, żebyś mógł go rozpoznać, kiedy on się w końcu pojawi (Gabriel García Márquez)

 

Total
0
Shares
(fot. Jumilla / flickr.com / CC BY 2.0)

17 N. zwykła, Szczęście, Mt 13, 44-52

Ludzie od wieków walczą o szczęście. Stąd nasuwa się pytanie czym ono jest? Dlaczego każdy pragnie je odnaleźć,…

Może spodoba Ci się też...