Na dobranoc i dzień dobry – Mk 10, 2-16

Total
0
Shares

Bóg złączył, a nie człowiek…

Nierozerwalność małżeństwa

Faryzeusze przystąpili do Jezusa i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając zapytał ich: Co wam nakazał Mojżesz? Oni rzekli: Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić. Wówczas Jezus rzekł do nich: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!

Opowiadanie pt. “Powiedz – nie wróci?”

Byłem maleńkim dzieckiem – wspomina Czesław – kiedy rozpoczęła się wojna. Ojciec poszedł walczyć, matka wychowała mnie i małą siostrę wśród ciężkich czasów. Nie traciła nadziei, że Bóg ocali nam ojca. Wymodliła mu życie, ale on do nas nie wrócił. Pamiętam dzień, w którym nadeszła wiadomość, że ojciec kocha inna kobietę i z nią zakłada nową rodzinę, a do nas już nie wróci.

Cierpieliśmy każde na swój sposób. Matka osiwiała, a ja płakałem gorąco, nie mogąc zrozumieć, jak mógł ten upragniony i wytęskniony tatuś, którego fotografie całowałem na dobranoc, wzgardzić miłością swojego dziecka. Nie mogłem zrozumieć, jak mógł związać się nowym węzłem małżeńskim, kiedy matka nosi na ciężko spracowanej dłoni obrączkę ślubną, znak wzajemnej wierności…

Pragnąłem umrzeć z rozpaczy – żyje jednak, myślę, chodzę do kościoła. Czy zagoi się kiedyś rana mojego serca?

Refleksja

“Dojrzała miłość żyje rzeczywistością, a nie urojeniami. Dojrzała miłość wyznacza sobie dalekosiężne cele. Kto dojrzewa w miłości, nie boi się prosić o radę i pomoc. Umie być niezależny. Umie mądrze, właściwie ukierunkować swój gniew, czyniąc z niego siłę twórczą. Jest w stanie przezwyciężyć wrodzony egoizm, potrafi zapomnieć o sobie, dać siebie drugiemu człowiekowi, zaangażować się w niego. Panuje nad swoją wrażliwością. Jest szczery w uczuciach.

Dojrzała miłość dwojga ludzi nie poprzestaje na ich nieustannym wpatrywaniu się w siebie, ale ma siłę, by włączyć się do wspólnej pracy, bez odmierzania zasług jednego i drugiego, bez wzajemnego wytykania sobie błędów czy opieszałości. Dojrzała miłość wymaga pewnej giętkości i umiejętności przystosowywania się” (Alfonso Vergara SJ)

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czym jest miłość? Da się ją opisać jednym zdaniem?
2. Co jest dla Ciebie najważniejsze w Twoim związku małżeńskim?
3. Czy wierzysz w wieczną miłość?

I tak na koniec…

“Małżeństwo bez miłości to dożywotnie galery” (George Sand)

Total
0
Shares
(fot. Neticola / flickr.com / CC BY-ND 2.0)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 10, 25-37

Kto jest moim bliźnim? Miłość bliźniego Oto powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Go na próbę, zapytał:…

Może spodoba Ci się też...