Na dobranoc i dzień dobry – Łk 14, 1.7-11

Total
0
Shares

Bycie skromnym, to nie wstyd…

Skromność

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. Potem opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich: Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: Ustąp temu miejsca; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: Przyjacielu, przesiądź się wyżej; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

Opowiadanie pt. “Lekcja pokory”

“Los Angeles Times” opublikował opis zdarzenia, jakie miało miejsce na lotnisku po odwołaniu jednego z zaplanowanych lotów. Przed kasą biletową ustawiła się długa kolejka.

Nagle z kolejki wyszedł zdenerwowany pasażer, podszedł do kasy biletowej i ze złością zażądał biletu pierwszej klasy na najbliższy samolot. “Bardzo przepraszam, ale muszę wcześniej obsłużyć ludzi, którzy stoją przed panem w kolejce” – odpowiedział kasjer.

Zirytowany pasażer uderzył pięścią w blat i powiedział: “Czy pan wie, kim ja jestem?!”

W odpowiedzi na takie zachowanie kasjer podał przez głośniki następujący komunikat: “Proszę o uwagę. Przy okienku biletowym stoi mężczyzna, który nie wie, kim jest. Jeśli ktokolwiek mógłby pomóc w zidentyfikowaniu tego pana, proszony jest o podejście do kasy biletowej”.

Wśród ogólnego śmiechu upokorzony mężczyzna wycofał się ze wstydem.

Refleksja

Dobrze wiemy co jest dobre, a co złe, co jest nakazane, a co zabronione. Często nasze dobre uczynki budują w nas to tzw. “nienaganne ja”. Wychodzi wtedy z nas własna “sprawiedliwość” i przy okazji też… wyniosłość i pycha…

Zawsze istnieje w nas pokusa manipulowania Bogiem, Panem nieba i ziemi. A jeśli Bogiem, to i przeważnie też i drugim człowiekiem. Dlatego dziś prośmy szczególnie o dar pokory i świadomość znalezienia swojego miejsca na ziemi w relacji z Bogiem i drugim człowiekiem…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Istnieje w Tobie pokusa manipulowania Bogiem?
2. Na czym polega manipulacja drugim człowiekiem?
3. Czy manipulacja Bogiem i człowieka pomaga Ci w życiu być człowiekiem skromnym?

I tak na koniec…

“Służenie innym bez uczucia pokory jest jedynie zaspakajaniem egoizmu: zapatrzeniem się wyłącznie we własną osobę” (Mahatma Gandhi)

 

(Main Photo: Jim Nix / Nomadic Pursuits / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

 

 

Total
0
Shares
(fot. Juan Gómez / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

31 N. zwykła, Spotkanie z człowiekiem, Łk 19, 1-10

Pewien człowiek zabłądził na pustyni i od dwóch dni wędrował wśród nie kończących się, rozgrzanych słońcem piachów. Był już u…

Może spodoba Ci się też...