Na dobranoc i dzień dobry – Łk 20, 27-40

Total
0
Shares

Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych…

Sprawa zmartwychwstania

Wówczas podeszło do Jezusa kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu. Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie. Wziął ją drugi, a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci. W końcu umarła ta kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę.

Jezus im odpowiedział: Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania. A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa “O krzaku”, gdy Pana nazywa Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla niego żyją. Na to rzekli niektórzy z uczonych w Piśmie: Nauczycielu, dobrześ powiedział, bo już o nic nie śmieli Go pytać.

Opowiadanie pt. “Szczekający katecheta”

Ciężko chory schwycił dłoń lekarza: – Doktorze, tak boje się śmierci. Niech mi pan powie, co nas czeka po śmierci. Jak to będzie po drugiej stornie? – Nie wiem – odpowiedział lekarz. – Nie wie pan? – wyszeptał umierający. Zamiast odpowiedzi, lekarz otworzył drzwi. Wtedy do pokoju wpadł pies, skacząc na niego i pokazując na wszelkie sposoby, jak cieszy się, że widzi swego pana.

Wtedy lekarz zwrócił się do chorego: – Czy widzi pan, co zrobił ten pies? Nie był nigdy w tym pomieszczeniu i nie zna ludzi, którzy tu mieszkają. Widział jednak, że jego pan jest po drugie stronie drzwi, dlatego wbiegł z radością, gdy tylko się one otwarły. – Widzi pan, ja też nie wiem dokładnie, co nas czeka po śmierci, ale wystarcza mi, że wiem, iż mój Pan i Mistrz jest po drugiej stronie. Dlatego, gdy pewnego dnia drzwi się otworzą, wejdę tam z wielką radością.

Refleksja

Wiara w Zmartwychwstanie pobudza nas do lepszego życia, wierniejszego wypełniania obowiązków, gorliwej służby Bogu i ludziom. Metą bowiem naszego posługiwania jest Zmartwychwstanie. Chrystus zmartwychwstał i my także zmartwychwstaniemy.

Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Śmierć i Zmartwychwstanie to skierowany do nas “szyfr miłości”. Język ten bardzo często źle interpretujemy, odczytujemy, rozwiązujemy… Dlatego warto pamiętać jedno zdanie jednego z kaznodziei, który kiedyś powiedział: “Umierać bez Chrystusa to tak, jakby odebrać sobie życie.”

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Czy wierzysz w Zmartwychwstanie?
2. Co znaczy dla Ciebie stwierdzenie, że Bóg nie jest Bogiem umarłych, ale żywych?
3. Umierać bez Chrystusa to tak, jakby odebrać sobie życie?

I tak na koniec…

“Statystyki dotyczące śmierci są dość wstrząsające. Na każdego jednego człowieka umiera jeden…” (Bernard Show)

(Main Photo: Kara Allyson / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Total
0
Shares
(fot. elycefeliz / Foter.com / CC BY-NC-ND)

Na dobranoc i dzień dobry – Łk 23, 35-43

Szydzić jest łatwo… Wyszydzenie na krzyżu Gdy ukrzyżowano Jezusa, lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco…

Może spodoba Ci się też...