Na dobranoc i dzień dobry – Mk 11, 11-25

Total
0
Shares

Post, wiara i modlitwa…

Uroczysty wjazd do Jerozolimy. Nieurodzajne drzewo figowe. Wypędzenie przekupniów. Wiara i modlitwa

Jezus przybył do Jerozolimy i wszedł do świątyni. Obejrzał wszystko, a że pora była już późna, wyszedł razem z Dwunastoma do Betanii.

Nazajutrz, gdy wyszli z Betanii, uczuł głód. A widząc z daleka drzewo figowe, okryte liśćmi, podszedł ku niemu zobaczyć, czy nie znajdzie czegoś na nim. Lecz przyszedłszy bliżej, nie znalazł nic prócz liści, gdyż nie był to czas na figi. Wtedy rzekł do drzewa: «Niech już nikt nigdy nie je owocu z ciebie». Słyszeli to Jego uczniowie.

I przyszli do Jerozolimy. Wszedłszy do świątyni, zaczął wyrzucać tych, którzy sprzedawali i kupowali w świątyni, powywracał stoły zmieniających pieniądze i ławki tych, którzy sprzedawali gołębie, i nie pozwolił, żeby kto przeniósł sprzęt jaki przez świątynię. Potem uczył ich mówiąc: «Czyż nie jest napisane: Mój dom ma być domem modlitwy dla wszystkich narodów? Lecz wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców».

Doszło to do arcykapłanów i uczonych w Piśmie i szukali sposobu, jak by Go zgładzić. Czuli bowiem lęk przed Nim, gdyż cały tłum był zachwycony Jego nauką.

Gdy zaś wieczór zapadał, wychodzili poza miasto. Przechodząc rano, ujrzeli drzewo figowe uschłe od korzeni. Wtedy Piotr przypomniał sobie i rzekł do Niego: «Rabbi, patrz, drzewo figowe, któreś przeklął, uschło».

Jezus im odpowiedział: «Miejcie wiarę w Boga. Zaprawdę powiadam wam: Kto powie tej górze: “Podnieś się i rzuć w morze”, a nie wątpi w duszy, lecz wierzy, że spełni się to, co mówi, tak mu się stanie.

Dlatego powiadam wam: Wszystko, o co w modlitwie prosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie. A kiedy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie co przeciw komu, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze».

Opowiadanie pt. “Niepotrzebne drzewo, Bruno Ferrero”

W odległym zakątku świata, w gęstym lesie, znajdowała się drabinka. Była to zwykła drabina, zrobiona z wysuszonego i zużytego drewna. Była otoczona świerkami, modrzewiami i brzozami Wspaniałymi drzewami. Pośród nich wydawała się naprawdę nędzna.

Drwale który pracowali w lesie, pewnego dnia dotarli tam. Spojrzeli na drabinę z politowaniem. “Co to za tandeta?” – zawołał jeden. “Nie nadaje się nawet na opał” – powiedział drugi.

Jeden z nich chwycił za siekierę i rozwalił drabinę dwoma uderzeniami. Rozpadła się w jednej chwili. Była rzeczywiście do niczego. Drwale oddalili się, śmiejąc się szyderczo.

Była to jednak drabina, po której co wieczór wspinał się ludzik, zapalający gwiazdy. Od tej nocy, niebo nad lasem pozbawione było gwiazd.

Refleksja

Post, wiara i modlitwa to narzędzia, które maja nam służyć we wzroście naszej miłości do Boga, ludzi, siebie samego i wszystkiego, co nas otacza. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie świecić przykładem dla innych, gdy sami zdobędziemy światło. Zdobywa się je w trudzie czoła, bo nikt przecież nie jest doskonały…

Jezus wskazuje nam pomoc. Jest nią modlitwa, która przybliża nas do prawdy o Bogu, człowieku i sobie samym. Każda modlitwa jest dla nas lekcja praktycznej porady tego “jak mamy żyć”, abyśmy zdążając do doskonałości. Wszystko po to, abyśmy potrafili nie tylko siebie doprowadzić do nieba, ale również pomóc tym, których na naszej drodze postawił Bóg…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Do czego potrzebny jest nam post, wiara i modlitwa?
2. Jak zdobywać światło życia?
3. Dlaczego modlitwa jest dla nas tak ważna?

I tak na koniec…

Również w tobie istnieje drabina. W porównaniu z tyloma rzeczami, które są ci ofiarowane codziennie, jest niczym. Jest to jednak drabina, która służy do zapalania gwiazd na twoim niebie. Oto jest nazwa: Modlitwa (Bruno Ferrero)

 

Total
0
Shares
(fot. fdecomite / flickr.com / CC BY 2.0)

Trójcy Przenajświętszej, Jeden, a nie trzech, J 3, 16-18

„W imię Ojca i Syna i Ducha św. Amen”. To chyba najkrótsze kazanie na temat Trójcy Przenajświętszej, które…

Może spodoba Ci się też...