Na dobranoc i dzień dobry – Mt 26, 14-27, 66

Total
0
Shares

Posilać się przy zdrajcy…

Zdrada Judasza. Ostatnia wieczerza

Po śmierci Jezusa. A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. Groby się otworzyły i wiele ciał świętych, którzy umarli, powstało. I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli do Miasta świętego i ukazali się wielu. Setnik zaś i jego ludzie, którzy odbywali straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo, zlękli się bardzo i mówili: Prawdziwie, ten był Synem Bożym (ze względu na długi fragment Ewangelii, podajemy tylko jej ostatni fragment).

Opowiadanie pt. “O szacunku do Maryi”

Jest w Potopie Sienkiewicza taka jedna z niezapomnianych scen. Oto w oblężonym Tykocinie kona Janusz Radziwiłł. Charłamp, wierny sługa, składa w dłonie zmarłego zdjęty z własnego pancerza ryngraf z Matką Boską. W tym momencie wkraczają zdobywcy zamku – wojacy królewscy.

– Nie żyje, nie żyje – poszedł głos z ust do ust. Nie żyje zdrajca i sprzedawczyk! – Tak jest – rzekł ponuro Charłamp. – Ale jeśli sponiewieracie ciało jego i na szablach je rozniesiecie, źle uczynicie, bo Najświętszej Panny przed skonaniem wzywał i Jej konterfekt w ręku dzierży.

Słowa te wielkie uczyniły wrażenie. Krzyki umilkły. Natomiast żołnierze poczęli się zbliżać, obchodzić sofę i przypatrywać się nieboszczykowi… – Prawda jest – rzekł cichym głosem pan Zagłoba. Najświętszą Pannę w rękach trzyma i blask mu od Niej na lica pada.

To rzekłszy zdjął kołpak z głowy. W tej chwili uczynili to wszyscy inni. Nastało milczenie, pełne szacunku.

Refleksja

Zdrada zawsze boli, bo o to ten, któremu ufaliśmy, nagle okazuje się osobą, której nie można było ufać do końca. Nasze serce krwawi z tego powodu, ponieważ to co zaoferowaliśmy najlepszego – nasze serce, dobrą wolę, otwartość, szczerość, to one zostały wykorzystane na naszą własną zgubę. Jest to jakby autodestrukcja, która polega na tym, że nasze dobre cechy, którymi dzieliliśmy się z drugim człowiekiem, stały się narzędziem, przez które teraz krwawimy…

Jezus wiedział, że zdrajców na świecie jest wielu. Ale nawet wtedy, kiedy wiedział, że jeden z nich dopuście się zdrady na Nim, to i wtedy przyjmuje go z pokorą i pewnym zrozumieniem. Nie jest to oczywiście przyjęcie, ale przede wszystkim akceptacja osoby, która z przyjaciela staje się wrogiem. W ten sposób realizuje swoje przesłanie miłości przyjaciół i nieprzyjaciół, których miłuje całym sobą i to do samego końca, bez względu na sytuacją, czas i okoliczności, aż do własnej śmierci na krzyżu…

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Dlaczego każda zdrada nas boli?
2. Jak pomóc sobie po zdradzie bliskiej osoby?
3. Jak poradzić sobie ze zdradą przyjaciela?

I tak na koniec…

Zdrada to choroba zaniedbań, zaniechań albo zachcianek (znalezione w Internecie)

 

Total
0
Shares
(fot. Grant Hutchinson / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

W obliczu faktów

Cześć, mam na imię Tomasz. Byłem jednym z dwunastu uczniów Jezusa, a jestem tutaj dzisiaj, bo wierzę, że…

Może spodoba Ci się też...